Jak wspominaliśmy w poprzednich artykułach, przyciemnianie szyb w naszym samochodzie niesie za sobą wiele korzyści. Zapewnia w dużym stopniu ochronę dla nas i wnętrza samochodu. Zwiększa prestiż naszego pojazdu, podkreśla jego kształty i kolory. Sprawia, że podczas przebywania w pojeździe czujemy się lepiej i bardziej komfortowo. Jeśli jednak chcemy mieć długo zadbane i dobrze przyciemnione szyby, musimy się udać do kogoś, kto wie dobrze jak to zrobić. Sama wiedza nie wystarczy, więc najlepszą opcją byłoby pójście do specjalistycznego zakładu, gdzie właśnie jest najwięcej zawodowców w tej dziedzinie. Jeśli trafiliśmy na odpowiednich ludzi to możemy być pewny, że chciany efekt utrzyma się na naszym samochodzie przez bardzo długi czas.

Zanim się zdecydujemy na przyciemnianie…

Dużo z nas raczej nie chciało by zostawić samochodu w stanie, w jakim wyszedł z salonu. Wielu też z nas lubi ulepszać i upiększać swoje auto przez wiele różnych dodatków. Dodajemy do niego różne pokrowce, światełka, czujniki i inne tego typu rzeczy. W „dodatki” wchodzą między innymi właśnie przyciemnione szyby. Zabieg ten jest, jak wiadomo z poprzednich artykułów, bardzo korzystny. Aby efekt był zaskakujący i zrobiony dokładnie oraz wedle naszych oczekiwań, musimy wybrać odpowiedni zakład.

Oczywiście, można ten zabieg wykonać samemu w domu, ale bez odpowiedniej wiedzy może pójść nie po naszej myśli, pieniądze i cenny czas pójdą na marne, a w ostateczności możemy taką szybę uszkodzić. Rodzaje usług przyciemniania są różne, od zwykłego zakładu, aż po usługi u samego producenta samochodu. Wybierając miejsce, w którym mamy zamiar wykonywać ten zabieg, przyjrzyjmy się najpierw opiniom. Ocena przebiegu innych ludzi na prawdę może dużo znaczyć, szczególnie wtedy kiedy nie jesteśmy zbytnio zdecydowani. Taki zakład powinien się równać z jakością wykonania danego zabiegu i w odpowiednich cenach, więc nie śpieszmy się z wyborem, wybierajmy z głową.

Plusy i minusy przyciemnionych szyb

Jak wiadomo, przyciemnione szyby mają wiele zalet, ale nie ma niczego, co nie miałoby wad. Możliwe jest, że mogą się pojawić przeszkody w użytkowaniu samochodu. Najczęściej są to problemy w prowadzeniu. Przykładowo, wracając wieczorem do domu samochodem, który właśnie posiada przyciemnione szyby, możemy natknąć się na problemy podczas parkowania. Tylnia szyba może ograniczać pole widzenia, zmniejszając dokładność parkowania. Na szczęście, tylko przez jakiś czas. Do niektórych wad przyciemnionych szyb da się szybko przyzwyczaić. Po dłuższym czasie obcowania z ciemniejszymi szybami w pojeździe problemy znikają, a my praktycznie nie czujemy różnicy w prowadzeniu.

Przejdźmy do plusów. Jak wyżej zostało wspomniane, oprócz efektów wizualnych, dodatkowego komfortu i prywatności, przyciemniane szyby posiadają wiele atutów praktycznych. Są to, między innymi, odbijanie w pewnym stopniu promieni słonecznych, mniejsze nagrzewanie się wnętrza samochodu i zmniejszone ryzyko porażenia przez światło odbijające się od różnych znaków czy też drogi. Lecz przyciemnione szyby nie chronią tylko nas, ale i wiele elementów w różnych częściach auta. Zapobiegają niszczeniu się, między innymi właśnie, plastikowych elementów, które są wrażliwe na zbyt duże natężenie promieni słonecznych lub temperatury.

Nie można przyciemnić szyby byle czym

Do procesu przyciemniania musimy wybrać odpowiedni dla naszego auta rodzaj folii. Tutaj nie gra roli tylko wygląd. Nie musimy wiedzieć, jaka folia będzie najlepsza. Dlatego w internecie istnieją tysiące poradników na ten temat. Jeśli nie jesteśmy jednak zdecydowani, zostawienie samochodu dla specjalnego zakładu, który wszystkim się zajmie, będzie lepszym pomysłem. Oczywiście, przyciemnianie szyb to nie taka łatwa sprawa jak może się na pierwszy rzut oka wydawać. Do tego potrzeba doświadczenia i wiedzy. Jeśli takowej nie posiadamy lub boimy się samemu zaczynać, firma, która właśnie zajmuje się przyciemnianiem, z łatwością wykona tą usługę.

Przy wybieraniu folii, musimy wiedzieć jak bardzo chcemy przyciemnić szyby, z jakich materiałów zrobiona jest folia i jak bardzo jest wytrzymała. Odpowiednio dopasowana do szyby w naszym samochodzie zapewni najlepszy efekt. By nie uszkodzić szyby musimy wybrać model folii dopasowany do naszego samochodu. Folia NIE JEST jedynym rozwiązaniem w kwestii przyciemniania szyb samochodowych. Istnieją dwa sposoby. Folia to szybki i tani sposób na przyciemnienie, natomiast drugi sposób jest bardziej czasochłonny i kosztowny, za to efekt jest ładniejszy, bardziej wyraźny.

Proces ten polega na nakładaniu wprost na szybę specjalnego związku – tlenku tytanu. Proces ten przebiega w sposób dość nietypowy. Jeśli jednak posiadamy auto, które jest jeszcze na gwarancji, powinniśmy wstrzymać się z jego wykonywaniem. Szybę całkowicie usuwa się z samochodu. Następnie, nakładana na nią warstwa tlenku tytanu, wraz ze stopniem przyciemnienia, związek ten powinien proporcjonalnie do niego, powinna się zwiększać. Następnie szybę wkłada się do specjalnego pieca, gdzie przez odpowiedni czas jest wypalana. Podczas tego, nałożony tlenek tytanu zaczyna mocno trzymać się powierzchni szyby.

Przy przyciemnianiu musimy uważać na granice

Nie możemy przyciemniać szyb jak tylko chcemy, musimy się dostosować do przepisów jakie właśnie w naszym państwie obowiązują. Przyciemniać szyby możemy tylko do pewnego stopnia, lecz nie każdą tak samo. W szybach przednich bocznych oraz przedniej, współczynnik przepuszczalności światła nie może być mniejszy niż 70 %. Oznacza to, że szyby można przyciemnić tylko o 30 %. Jeśli chodzi o boczne tylnie i tylnią szybę, możemy już o wiele bardziej sobie pozwolić. Na stopień przyciemnienia w nich nie ma ograniczenia, zależy to już od nas jak bardzo chcemy mieć przyciemnione te szyby. Nie zalecamy, by sprawiać, że nie będzie widoczne przez nie nic. Zawsze dodatkowa widoczność się przydaje, więc całkowite przyciemnienie jest niepraktyczne.

Podczas kontroli naszego samochodu, pracownik ma prawo sprawdzić stopień przyciemnienia szyb w naszym samochodzie. Dlatego właśnie nie warto, albo raczej nie wolno sobie pozwalać na dodatkowe % przyciemnienia. Niektórzy mogą zadać pytanie – Po co aż tak mocno przyciemniać szyby? Otóż są tacy, którzy lubią „przyszpanować” swoim samochodem, więc jak najbardziej warto poruszyć ten punkt i przestrzegać innych, by zbytnio nie przesadzali z tunningiem swojego auta.

Te wpisy też mogą Ci się spodobać