Dla wielu osób przyciemnianie szyb może być nie do końca jasną sprawą, zatem przydałoby się to wyjaśnić.

Przyciemnianie może nam się różnie kojarzyć, pewnie głównie z filmowymi „mafiami”, gdzie właśnie samochody tam ukazane posiadały wykonany zabieg przyciemniania szyb. W przyciemnianiu nie ma nic złego, dochodzą do niego głównie plusy. Wiąże się z tym dodatkowa wygoda podczas prowadzenia auta, ułatwiona jazda i świetny efekt wizualny.

Pierwszym, często spotykanym mitem jest to, czy aby na pewno przyciemnianie szyb jest legalne.

Tak, jest jak najbardziej legalne, lecz chcąc wykonać ten zabieg, musimy stosować się do pewnych zasad właśnie z tym związanych. Jeśli już chcemy bardziej zagłębiać w ten temat, polecamy sprawdzić ten artykuł [przyciemnianie szyb – czy są jakieś granice?].

Folia bez specjalnego atestu nie ma prawa być aplikowana na szybę. Jednak częstszym problemem w tej kwestii jest przepuszczalność światła przez szyby. Przyciemniać szyby możemy tylko do pewnego momentu, nie mogą one być zbyt ciemne, inaczej zamiast poprawiać jakość jazdy, mogła by ją pogarszać oraz doprowadzać do nieprzyjemnych rzeczy. Wiele jednak osób nie zdaje sobie sprawy jakie to ma konsekwencje, później jednak koszty związane z naprawą pojazdu są niezbyt przyjemne do zauważenia.

Weźmy pod uwagę również to, że szyba bez przyciemnienia ma zdolność do blokowania przepływu części światła. Więc sama wiedza o przepuszczalności folii przyciemniającej nie wystarczy, może nałożyć się to na przepuszczalność szyby, przekraczając tyt samym dozwolony próg określony w prawie.

Często niektórzy zastanawiają się, czy samodzielne przyciemnianie też jest legalne.

Jak najbardziej. Zależy czy mamy do tego odpowiednie umiejętności i wystarczającą wiedzę. Nie ma tutaj akurat żadnych przeszkód, oprócz tych wymienionych wyżej. Pamiętajmy też, że próbując przyciemnić szyby w naszym samochodzie własnymi rękami, musimy się równać z wieloma utrudnieniami. W specjalistycznych zakładach posiadają odpowiedni sprzęt, który znacznie ułatwia pracę, my zaś możemy go nie posiadać. Musimy też zachować pełny spokój, bo taki proces wymaga dokładnego wykonywania i precyzji. Jeden błąd może nas to kosztować późniejsze utrudnienia oraz dodatkową pracę i koszty. Więc bez odpowiednich umiejętności nie powinniśmy wykonywać tego samodzielnie.

Kolejnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę jest rodzaj folii. Tania, słabej jakości folia nie wystarczy na długo, jest w stanie nawet pogorszyć stan szyby przed dokonanym zabiegiem. Taka o folia za „grosze” nie jest dobrym pomysłem. Porządny produkt powinien być dobrej jakości, posiadać termokurczliwe właściwości oraz specjalne akcesoria dołączone do produktu, które służą ułatwieniu aplikacji. Do tego potrzebujemy również specjalnych swoich narzędzi, nie mogą być to przedmioty domowe, inaczej praca by nie szła po naszej myśli. Głównie chodzi tu o wszelkiego rodzaju rakle do folii. Jest to jeden z najważniejszych narzędzi potrzebnych do oklejenia szyby, nie może zatem być zrobiona z byle jakiego materiału.

Pamiętajmy, żeby przed zdecydowaniem się na wykonanie zabiegu przyciemniania dokładnie przygotować do tego samochód, bądź same jego szyby. Nawet najmniejsze niechciane drobinki są w stanie zepsuć folię od środka. Po dłuższym czasie od aplikacji mogą tworzyć się pod nią bąbelki powietrza, a przez to folia zacznie odchodzić od szyby. Oprócz samego oczyszczania, żeby ułatwić pracę, należy zdjąć wszystkie możliwe do usunięcia elementy, które zakrywają powierzchnię do oklejenia. Bez tego proces może być utrudniony, a zdjęcie części znajdujących się w koło okien nie powinno być trudne.

Przyciemniać szyby można też w inny sposób.

Jak też wiadomo, jakość usługi przekłada się na jej cenę. Tak też jest w przypadku przyciemniania z całkowitym wyjmowaniem szyb z pojazdu. Usługa ta, w zależności od salonu, w którym wykonujemy zabieg, może być droższa o około 100zł. Warto jednak włożyć trochę więcej pieniędzy, aby uzyskać lepszy efekt. Dzięki temu folia na szybie może być trwalsza, ładniej będzie wyglądać oraz dłużej utrzyma się na powierzchni.

Możliwe, iż niektórzy z nas spotkali się z tym, że przyciemnić szyby można tylko folią. Jest to błędna informacja. Lepszym nawet wyjściem jest przyciemnianie szyb poprzez ich wypalanie. Proces taki jest o wiele trudniejszy, nie da się więc wykonać go w domu. Na szybę nakłada się specjalny związek chemiczny – tlenek tytanu. Warto więc jest dołożyć więcej, aby wybrać tą opcję. Efekt końcowy jest ładniejszy, szyba wytrzymalsza i przez długi czas o nią się nie musimy martwić.

Te wpisy też mogą Ci się spodobać