Szyby nie są niezniszczalne, wbrew pozorom są najbardziej narażonym na zniszczenie elementem samochodu. Uszkodzona szyba w aucie? Dowiedz się jak sobie z tym poradzić.
Wszelakie przeszkody spotykane na drodze, warunki pogodowe i inne czynniki mogą negatywnie wpłynąć na stan i wytrzymałość w naszej szyby. Różne miejsca, klimaty mogą mieć różny wpływ na szyby, zazwyczaj po prostu je uszkadzając, rzadziej na szczęście je niszcząc. Większość kierowców jest uprzedzona na punkcie swojego samochodu, nawet najmniejsza rysa, kropka czy zabrudzenie mogą powodować dużą frustrację. Takie coś mogą powodować nawet małe kamyczki, kawałki asfaltu, które bardzo często są przez wszystkich kierowców spotykane. Mała rzecz, a może prowadzić do poważniejszych uszkodzeń. Mimo iż jest to drobiazg, mało kto pozwoliłby sobie na takie rzeczy.
Dlatego właśnie jak najbardziej opłaca się zabezpieczać auto. Istnieje wiele sposobów na zabezpieczanie, najkorzystniejszym i najlepszym sposobem jest oklejenie bądź przyciemnienie takich szyb. Lecz jeśli już dojdzie do sytuacji, w której nasz pojazd będzie miał styczność z takimi uszkodzeniami, jesteśmy zmuszeni do jak najszybszej reakcji w tej właśnie sprawie. Są różne wyjścia w takiej sytuacji.
Jak rozpoznać rodzaj uszkodzenia?
Naprawiać uszkodzenia można na wiele sposobów, każdy jest dostosowany do obrażeń na naszym pojeździe.
Najpierw, przed rozpoczęciem naprawy, musimy wiedzieć co zrobić, a wcześniej zidentyfikować rodzaj uszkodzenia. Inaczej naprawia się szyby z uszkodzeniami od małych kamieni czy rysami. Te drobiazgi nie wymagają dużo pracy. Napracować możemy się natomiast nad rozbitą, bądź rozkruszoną szybą. Wiadomo, nie zawsze zabezpieczenia w tych kwestiach działają, lecz mimo tego warto je stosować. Jak wiadomo, większość kierowców stara się jak najbardziej dbać o swój pojazd. Tym samym nawet najmniejsze drobiazgi mogą powodować chęć szybkiej reakcji właśnie w tej kwestii.
Jak zostało wyżej wymienione, rodzaj naprawy zależny jest od rodzaju uszkodzenia. Przy mniejszych rzeczach możemy zająć się naprawą domowymi sposobami. Jeden z najbardziej popularnych polega na nakładaniu pasty na szybę i przecieranie dłuższą chwilę. W większych przypadkach, typu skruszenia, rozbicia, konieczna jest całkowita wymiana szyby.
Kiedy wymienić szybę?
Wymiana szyby nie jest zawsze konieczna. Powinno się to robić w przypadkach, gdzie uszkodzenie jej tafli jest bardzo rozległe i niebezpieczne. Oczywiście, nie zawsze całkowita wymiana nie jest zawsze konieczna, można szybę w pewien sposób odnowić, czy też naprawić. Naprawa każdej szyby jest zróżnicowana cenowo, więc jest to zależne od danego uszkodzenia, czy opłaca się nam wymieniać całą szybę czy też nie. Wymieniać szyby najbardziej się opłaca, gdy widzimy, że na szybie utworzył się „pajączek” lub inne bardziej rozległe uszkodzenia. Warto również tego dokonać, gdy widzimy, że stan szyby z czasem się pogarsza, a naprawa jest ciężka lub niemożliwa. Obawy przed zagrożeniem związanym z kruszeniem się szyby podczas jazdy muszą być też wzięte pod uwagę. Taka szyba uniemożliwia, bądź utrudnia jazdę samochodem. W takim wypadku jak najszybciej musimy zareagować.
Skąd wiedzieć, kiedy naprawić szybę?
Jeśli nasza szyba jest pęknięta, utworzyły się na niej liczne łączenia między pęknięciami, naprawa szyby jest niemożliwa. Aby rozpoznać, kiedy możemy naprawić szybę, musimy szukać na niej odprysków, zarysowań od kamieni, kawałków asfaltu, piasku czy innych drobnych elementów. Taką szybę możemy prosto naprawić w domu. Jeśli jednak wolimy zostawić tą sprawę dla specjalistycznego zakładu, nie będzie on mieć większego problemu z naprawą.
Na czym polega naprawa szyby?
Naprawiać szybę można na wiele sposobów. Lecz zanim przystąpimy do tego procesu, musimy się odpowiednio przygotować. Jak każdy zabieg, do którego nasz pojazd ma przystąpić, wymaga odpowiedniego oczyszczenia. Wszelaki brud, drobinki czy inne małe elementy muszą być dokładnie usunięte. Dopiero wtedy możemy spokojnie zająć się naprawą.
Najłatwiej jest tego dokonać przy pomocy specjalnych narzędzi, lecz jeśli takowych nie posiadamy, znajdą się łatwiejsze domowe sposoby. Różnymi narzędziami możemy tego dokonać w różny sposób, zależy to tylko od wyboru i metody, którą będziemy się kierować. Oczywiście nie wszystkie z nich mogą pójść po naszej myśli więc musimy się liczyć z ryzykiem związanym z tą sytuacją.